Pierwsze kroki dla świeżo upieczonego Scrum Master-a

Kolega dostał propozycję pracy jako Scrum Master. Poprosił mnie o radę jak przygotować się do tej funkcji. Moja rada: pierwszym krokiem jest dogłębne zrozumienie DLACZEGO scrum. W tym celu, najlepiej sięgnąć do źródeł.


Czytelniku. Warto być Scrum Master-em. Ale. Postaraj się, żebyś mógł oprócz roli Scrum Master-em, być również programistą, testerem, albo mieć inną funkcję techniczną w team-ie. Pozwoli Ci to w pełni ogarniać budowane oprogramowanie (niezwykle ważne dla scrum master-a) i nauczyć się nowych technologii. Jeśli nie orientujesz się co jest rozwijane, szybko stracisz swoją pozycję w oczach zarówno Dev jak i Bizensu. Po drugie, nie musisz sobie w tym momencie zamykać drogi IT. W wielu firmach, Scrum Master jest też programistą, architektem, lub testerem.

Przede wszystkim musisz zrozumieć DLACZEGO scrum. Zadanie Scrum Master-a:

1. Stały i przewidywalny output dev team-u (zauważ nie najszybszy!),
2. Małe iteracyjne kroki, zawsze działający system po każdej iteracji,
3. Zarządzanie technical debt vs wypalenie się teamu vs speed vs koszt,
4. Chronienie procesu (zwalczanie niekończących się sprintów oraz dodawanie tasków w środku sprintu)
5. Dbanie o dobrą atmosferę w teamie (pamiętaj: skuteczny team, który osiąga cele => szczęście i satysfakcja z pracy! Nie na odwrót. Na 100% nie w IT),
6. Dbanie i praca nad wysokim poziomem zaufania businessu i stake holderów do dev (over-communicate, miej listę wszystkich stakeholderów, dbaj o nich),
7. Bądź na pierwszej linii, musisz rozumieć system i co jest rozwijane, musisz być z team-em.

Jeśli osiągniesz z team-em 1, to business będzie Wam ufał, bo będzie wiedział co powiedzieć klientowi i inwestorom. Jeśli nie osiągniecie 1 ani 2, to będzie Ci trudno chronić team i cały proces.

Przeczytaj najpierw klasykę 😀 :

Scrum XP from the Trenches

Sięgnij do źródeł:

– Robert C. Martin – https://www.youtube.com/watch?v=hG4LH6P8Syk
– Jeff Sutherland – https://www.youtube.com/watch?v=M1q6b9JI2Wc
– Ken Schwaber – https://www.youtube.com/watch?v=IyNPeTn8fpo
– https://blog.crisp.se/

Postaraj się zrozumieć DLACZEGO scrum, poświęć na to więcej czasu. Zdecydowanie póżniej skup się JAK go implementować i CO robić. Warto też, później, poczytać o Kanban [1]. Świadomość o czy tak naprawdę scrum jest, pozwoli Ci podejmować właściwe decyzje w trudnych chwilach i dostosować proces scrum-a, jeśli trzeba. Unikniesz też cargo cult scrum [2].

Proszę 😀 Zignoruj cały scrum-bizness, konsultantów, scrum szkolenia… nie uwierzysz, ale nawet PMI, dodali scrum do swojego portfolio.

Update: Cytując mojego CTO: “I don’t believe a scrum master is a job necessary when you have a functioning team. But a scrum master will tell you that.” Coś w tym jest.

[1] Może warto zacząć od: kanban-scrum-minibook albo https://www.crisp.se/gratis-material-och-guider/kanban .

[2] aka: …my mamy własnego scrum-a z niekończącymi się sprintami, bez dema, bez jakiegokolwiek śledzenia efektywności team-u ze sprint-u na sprint.

 

wb